Ügyfelemmel a következő ülésen folytattuk a tranzakcióanalízis témáját. A gátló parancsok és az előírások mezején tettünk pár előre mozdító lépést.
Röviden az elméleti háttérről
A gátló parancsok felismerése Eric Berne munkásságának az eredménye. 12 alapvető tiltást jegyzett fel, melyeket szülők vagy más meghatározó személyek (tanárok, azonos életkorúak, barátok), valamint életesemények (szélsőséges esetben traumatikus élmények) adhatnak a gyermekeknek. Ezeket a gátló parancsokat kaphatják a lurkók a következő tiltások formájában:
- Ne létezz! (0-6 hónapos korban)
- Ne légy önmagad! (0-6 hónapos korban)
- Ne érezz! (0-6 hónapos korban)
- Ne csináld! (0-6 hónapos korban)
- Ne bízz! (0-6 hónapos korban)
- Ne légy fontos! (2-3 éves korban)
- Ne gondolkozz! (2-3 éves korban)
- Ne légy egészséges! (3-6 éves korban)
- Ne tartozz sehová! (6-12 éves korban)
- Ne nőj fel! (6-12 éves korban)
- Ne légy gyerek! (6-18 éves korban)
- Ne légy sikeres! (12-13 éves korban)
A fenti 12 gátló parancs valamelyike különböző kommunikációs csatornákon jut el a gyermekhez. Nem konkrétan ezekkel a szavakkal megfogalmazva, hanem tartalmilag azt üzenve. Például a „Ne létezz!” tiltás a következő verbális formában érkezhet a gyermekhez: „Miattad nem csináltam karriert!”, „Miattad nincs soha pénzünk!”. Ezekből, vagy ezekhez hasonló üzenetekből a gyermek tudat alatt világosan érti, hogy sokkal jobb lenne, ha ő nem is létezne! Mindegyik parancsot be lehet azonosítani az önelemzés során, hogy aztán azt, vagy azokat ki tudd dolgozni magadból.
A tranzakcióanalízisben az előírás a gátló parancs ellenpárja. Amennyiben a gátló parancsok tiltások voltak, akkor az előírások ajánlások. Olyan cselekvési utasítások ezek, amelyeket a szülők adnak útravalóul gyermekeiknek. Vagy arra szolgálnak, hogy általuk azoktól a nehézségektől szabaduljanak meg, melyeket a gyermekeik okoznak számukra. Vagy azt a célt szolgálják, hogy elsimítsák a parancsok negatív következményeit, melyeket az idősebb gyereken észrevesznek. A következő 5 előírást a gyermekek általában iskolás korukban kapják:
- Légy tökéletes!
- Szerezz örömet!
- Tégy erőfeszítést!
- Légy erős!
- Siess!
A gyakorlati tapasztalatokról
A gátló parancsokból a képen látható kártyákat készítettem el, mert hiszek abban, ha valami megfoghatóvá válik, könnyebb róla beszélni. A gyakorlatok során szerzett tapasztalataim szerint az ügyfeleimnek is könnyebbé válik ezzel a módszerrel beszélni az emlékeikről és az érzéseikről.
A beazonosítás után megvizsgáltuk, milyen előírások lehettek jelen az életében. Ennek kutatásához az Ellenparancsok kérdőíve munkalapot használtuk, amit most nem áll módomban közzé tenni. Ügyfelemnek a „Légy tökéletes!” előírás lett az első. Második helyen a „Légy erős!” végzett, amit azért tartok említésre méltónak, mert igen kevéssel maradt le az első helyről. Beszélgetésünk során kielemeztük a kapott eredményeket, majd elővettük a drivereket, vagyis engedélyt fogalmaztunk meg.
Tehát van arra lehetőségünk, hogy a kapott parancsok és/vagy előírások működését megállítsuk a megfelelő engedélyező mondattal. Szem előtt kell tartani, hogy ez egy folyamat! Meg kell ismerni, melyik előírás hatalma érvényesül az életünkben, majd érdemes megvizsgálni, melyik engedélyre van szükségünk. Lényeges, hogy az engedélynek megfogalmazott mondattal tudj azonosulni, erősítő engedély legyen számodra! Ha bármiféle ellenérzést érzel, akkor még fogalmazni és alakítani kell a mondaton.
Amennyiben úgy érzed, szívesen átbeszélem Veled a témát! A megadott elérhetőségeim valamelyikén tudunk időpontot egyeztetni. 🙂
Önismeretre fel! 😉
Képek forrása:
www.pixabay.com és saját fotó
0 hozzászólás